top of page
  • תמונת הסופר/תמירב חצק- הורות ברוגע

אי ודאות בימי קורונה

מזה ארבעה חודשים הקורונה נוכחת בחיינו ומשפיעה על ההתנהלות שלנו. הרבה דובר אודות הקורונה, השפעותיה והשלכותיה, אך לא מספיק מעלים – בעיניי – את קולם של הילדים בתקופה זו ואת ההשפעה הרגשית עליהם.


התקופה הנוכחית מביאה איתה גם הרבה משפחות שנכנסות לבידוד. אז – איך מתווכים את הכל לילדים? ואיך עוזרים להם בתקופה זו?

אני מאמינה גדולה באמירת האמת לילדים בהתאם לגילם וליכולותיהם הרגשיות. אם נכנסים לבידוד – חשוב להסביר לילדים את הקשר למחלת הקורונה ואת הסיבה לבידוד. לא צריך להבהיל את הילדים כמובן, אבל הם מרגישים שמשהו שונה ו"לא בסדר". ככל שהם ידעו יותר, ולא ירגישו שמסתירים מהם, כך דווקא יוכלו להרגיש בטוחים יותר ו"בסוד העניינים". הם ירגישו שסומכים עליהם, ובתוך כך יכולה גם להתחזק תחושת המסוגלות שלהם להתמודד עם המצב. יחד עם זה, חשוב להדגיש בפני הילדים שמדובר במצב זמני שיוצאים ממנו, ועוד מעט יחזרו לגן/ לבית הספר/ לקיטנה או לכל פעילות אחרת מוכרת.


אנחנו נכנסנו לבידוד לפני חמישה ימים, ודבר ראשון היה צריך להתמודד עם האכזבה של הילדים לקראת מה שהם יפסידו ומה שישתנה (החוגים שלא ילכו אליהם, מסיבת מים בגן ועוד). כמו כן, למרות שהילדים זוכרים (לטובה) את זמן הסגר בבית, הם הבינו מיד שהמצב שונה – "למה אנחנו לא יכולים לרדת לגינה כאן למטה?". אז חשוב לתווך להם את השינויים הקטנים ביותר ולמצוא את הדרך לעבור אותם יחד.

גם לנו הזמן בבידוד הוא שונה מאשר סגר – ראשית, אצלי לפחות – נלווית איזושהי דאגה, שכן בידוד קשור ישירות למחלת הקורונה ולמישהו שחולה, ואז נכנסת חרדה קלה לגבי בריאותם של בני המשפחה שלי ואחר כך גם לגבי מצב התעסוקה של אבנר ושלי ובכלל הזמן הקרוב. בנוסף – אם בסגר ידענו שאנחנו נכנסים לתקופה ארוכה, משך הבידוד משתנה ולא לגמרי ברור כמה זמן יימשך. לכן – בעוד שבסגר מיד יצרנו סדר יום משפחתי והתאמנו את עצמנו למצב החדש, בבידוד – לקח לנו כמה ימים (שבהם כל הזמן חיכינו לשמוע מתי אנחנו יוצאים מבידוד), להבין שגם במצב הזה חשוב מאד ליצור איזושהי שגרה ופעילויות עבור הילדים.

יכול להיות שבתקופה הזו (כמו גם בסגר שהיה) הילדים יהיו יותר רגישים, ויתכן שיהיו רגרסיות מסוימות (רגשיות או התנהגותיות), בכי רב יותר או דווקא כעסים וצעקות. חשוב לזכור ברגעים האלה שלילדים קשה לא פחות מאשר לנו (ואולי אף יותר). ברגע שנצליח לשים את עצמנו במקום הילדים ונבין מה הקושי העיקרי שלהם, נוכל יותר לעזור להם, ובתוך כך גם להנעים את הזמן המשפחתי שלנו.אני מציעה לשבת עם הילדים וליצור עם כל אחד רשימה של דברים שכיף לו לעשות וניתן לעשות בבית. שתי המילים שאני שמעתי הכי הרבה בימים הראשונים הן: "משעמם לי". ברגע שתהיה רשימה של דברים שהילד בחר – זה יקל גם עליכם, שלא תצטרכו כל הזמן לחשוב על רעיונות חדשים, וגם עבורו – הוא יוכל לבחור מתוך דברים שהוא בעצמו חשב עליהם.

זוהי גם הזדמנות לתת לילדים תפקידים ואחריות בבית, ובכך להדגיש את עצמאותם ואת תרומתם לבית.


אז – לסיום – כמה רעיונות לפעילויות בבידוד:

1) אפייה/ בישול – אם אתם אוהבים לבשל או לאפות, זו הזדמנות לנסות כל מיני דברים שעד היום לא "העזתם" להכין. אני הכנתי ביום שישי בפעם הראשונה חלה מבצק שמרים (פעם ראשונה שהתעסקתי עם שמרים ועם התפחה...)

2) ניסויים מדעיים – הילדים מאד מתלהבים מדברים מאד ראשוניים. אפשר לקיים ניסויים מכל מיני חומרים פשוטים שיש בבית. דוגמאות לשני ניסויים שמתאימים לקטנטנים יחסית (גילאי 3-6) – א) לבדוק אם מים ושמן מתערבבים – ממלאים 1/3 כוס במים ו1/3 כוס בשמן. מערבבים אותם, ורואים כיצד הם נפרדים זה מזה. אם רוצים להדגיש את המראה – אפשר להוסיף כמה טיפות של צבע מאכל (צבע המאכל מתערבב רק עם המים).

ב) יצירת "קשת בענן" – לוקחים צלחת עגולה ומפזרים בקצותיה (בצורת מעגל) עדשי שוקולד בצבעים שונים. שופכים מים למרכז הצלחת. לאט לאט צבעי המאכל של העדשים מתחילים לזרום לכיוון מרכז הצלחת, ונוצרת קשת צבעים מקסימה (מצורפת תמונה).


3) אוהל בתוך הבית תמיד מרגש בעיניי. אפשר לשים בו שמיכות וכריות, אפשר לקיים שם פעילויות שונות, אפשר לעשות צלליות עם פנסים ועוד.

4) אם יש לכם מרפסת – בריכה קטנה עם מים מהנה מאד בחום הזה, ומעבירה בכיף חלק מהזמן. אפשר לפנק גם באבטיח קר או ארטיקים לתוך הבריכה.

מובן שישנם רעיונות רבים נוספים, אבל העיקר הוא לנסות להנות מהזמן הזה יחד. זה יקל על כולם. ובעיקר – רק בריאות!


66 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page